Bezpłatna gazeta nr 4
Artykuł 1 z serii „Wszystko o zabiegach rehabilitacyjnych”
Turnusy rehabilitacyjne nad morzem
Dzień dobry kochani! Miło nam, że zaglądasz tutaj do naszej bezpłatnej „Gazety Pomorze”. Czas na kolejny artykuł. Tym razem poruszymy bardzo ważne dla nas tematy jakim są zabiegi rehabilitacyjne. Kuracjusze wybierający się nad morze podczas turnusu korzystają z różnych zabiegów. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej tematyce. Mamy dla was małą niespodziankę…
Wszystko o zabiegach rehabilitacyjnych
Rozpoczynamy nową serię na naszym blogu, gdzie będziemy umieszczać artykuły na temat zabiegów rehabilitacyjnych wykonywanych w Ośrodkach Rehabilitacyjnych, Sanatoriach czy Uzdrowiskach. Podczas tej serii dowiecie się niezbędnych informacji, zaletach, przeciwskazaniach czy skuteczności korzystania z poszczególnych zabiegów rehabilitacyjnych. Jest ich całkiem spora ilość. Jesteście gotowi?
Jakie zabiegi realizowane są podczas turnusu?
Najpopularniejsze zabiegi rehabilitacyjne wykonywane podczas trwania turnusu to elektroterapia, pole magnetyczne, laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia, ciepłolecznictwo, diatermia, światłolecznictwo, masaże ręczne, masaż ciśnieniowy, wodolecznictwo, gimnastyka lecznicza. Na każdy zabieg poświęcimy osobny artykuł. Opiszemy szczegółowo zalety oraz przeciwskazania. W pierwszym artykule naszej nowej serii „Wszystko o zabiegach rehabilitacyjnych” czas na… Krioterapię.
Zabiegi rehabilitacyjne podczas turnusu
Wybierając się na turnus rehabilitacyjny, już pierwszego dnia lekarz po krótkiej rozmowie i badaniach, zleca nam zabiegi, które będą wykonywane przez kolejne 7, 14 czy 21 dni. Możemy być zatem spokojni o prawidłowe dobranie rodzajów zabiegów. Mimo tej pewności zapraszamy Was na cykl naszej nowej serii „Wszystko o zabiegach”, po której z pewnością będziecie błyszczeć wiedzą wśród znajomych.
KRIOTERAPIA w Ośrodkach Rehabilitacyjnych
Wybierając się na turnus rehabilitacyjny mamy do wyboru szereg różnych zabiegów leczniczych. Ośrodki Rehabilitacyjne czy Sanatoria kuszą nas szeroką ofertą bazy zabiegowej. Jednym z zabiegów, które są oferowane jest krioterapia. Czym właściwie jest krioterapia? Jakie są jej zalety? Czy są jakieś przeciwskazania? W tym artykule dowiesz się wszystko na temat właśnie tego zabiegu.
Skuteczne zabiegi rehabilitacyjne
Krioterapia to zabieg rehabilitacyjny, która polega na leczeniu zimnem. Głównym elementem tej metody leczniczej jest schładzanie niektórych powierzchni naszego ciała bardzo niską temperaturą. Może być ona miejscowa lub też ogólna. Pamiętajmy, że leczenie zimnem zmniejsza różnego rodzaju ból, obrzęki, ale też eliminuje stany zapalne. Krioterapia pomaga nam odzyskać radość życia, energię i witalność.
Jak działa Krioterapia?
Krioterapia to zabieg, który wykorzystuje naturalne reakcje obronne naszego organizmu na działanie bardzo niskich temperatur. To właśnie dzięki niskim temperaturom, możliwe jest przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu naszego ciała. Zabieg składa się z kilku etapów. W pierwszym momencie dochodzi do natychmiastowego zwężenia naczyń krwionośnych. Efektem tego jest chwilowe spowolnienie przepływu krwi w naszym organizmie. Kolejny etap to znaczne rozszerzenie naczyń krwionośnych. To właśnie w ten sposób nasz organizm zaczyna się bronić. Krioterapia miejscowa polega na stosowaniu aplikatora, który wytwarza bardzo niską temperaturę. Aplikator, który przykładamy do danego miejsca, doprowadza do zamrażania zawartości komórek, w skutek czego pękają błony komórkowe i komórka obumiera.
Jakie są zalety Krioterapii?
Metoda leczenia zimnem ma mnóstwo zalet. Po pierwsze, jest to sposób bezbolesny, co eliminuje stres u pacjenta. Krioterapia może wywoływać jedynie niewielkie szczypanie w okolicach opuszków palców oraz ust, co jest w praktyce prawie nieodczuwalne. Drugą zaletą krioterapii jest fakt, że zabieg jest nieinwazyjny. Lekarz nie używa więc skalpela. Dodatkowo, metoda leczenia zimnem może mieć pozytywny wpływ na uśmierzanie bólu u osób, które zmagają się z dolegliwościami stawów. Regularne zabiegi mogą pomóc pozbyć się bólu nawet na kilka miesięcy. W związku z tą zaletą, krioterapią interesują się zarówno sportowcy, jak i osoby zmagające się z bólem pooperacyjnym. Mówi się, że krioterapia ma także właściwości odmładzające, uszczęśliwiające i relaksujące. Dzięki zwiększaniu ilości wydzielanych endorfin podczas zabiegu, pacjent ma więcej energii i motywacji do działania. Leczenie zimnem wpływa również pozytywnie na poprawienie kolorytu skóry i spowalnia procesy starzenia.
Jakie są przeciwskazania?
W przypadku każdego zabiegu, również w krioterapii występują przeciwskazania, które nie pozwalają na cieszenie się zaletami leczenia zimnem. Z krioterapii nie mogą korzystać osoby, które zmagają się z ciężkimi chorobami serca lub krążenia. Nie zaleca się również korzystać z tejże metody podczas występowania ostrych infekcji. Przeciwskazaniami są dodatkowo: niedoczynność tarczycy, zapalenie żył głębokich i niedokrwistość.
Kto może korzystać z Krioterapii?
Krioterapia ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Szczególnie polecana jest osobom, które zmagają się z bólami stawów, kręgosłupa, zapaleniem ścięgien. Bardzo często, na zabieg leczenia zimnem decydują się pacjenci, którzy mają powypadkowe urazy bądź dochodzą do siebie po różnego rodzaju operacjach. Warto wspomnieć, że krioterapia pozytywnie wpływa na nastrój, a coraz częściej z dobrodziejstw metody korzystają osoby zmagające się chociażby z depresją. Metoda leczenia zimnem polecana jest przy problemach z migreną i walce z otyłością. Wiele osób decyduje się na zabiegi także ze względu na poprawę swojej odporności, a nawet w celu walki z uciążliwą bezsennością. Krioterapia dedykowana jest więc wielu osobom, jednak jej zastosowanie zawsze dobrze jest skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Na co pomoże nam Krioterapia?
Krioterapia może pomóc na wiele schorzeń i dolegliwości. Najczęściej stosowana jest w przypadku zapalenia stawów, ścięgien i bólu barków. Krioterapia ma zastosowanie w profilaktyce osteoporozy, stwardnieniu rozsianym i chorób reumatycznych stawów. Jej pozytywne efekty odczuwają także osoby zmagające się z uciążliwym, przewlekłym bólem, przemęczeniem, depresją, a nawet brakiem humoru.
Ciekawostka
- Mogłoby się wydawać, że człowiek szybciej przyzwyczaja się do wysokiej temperatury. Prawda jest jednak inna i tu kryje się źródło dobrodziejstwa krioterapii. Człowiek ma na swoim ciele 280 tysięcy punktów wrażliwych, z czego aż 250 tysięcy reaguje na zimno! Oznacza to, że nawet trzy razy szybciej przyzwyczaimy się do mroźnego otoczenia, bo taka nasza natura;
Turnus rehabilitacyjny nad morzem w Ustce
Podobał Wam się pierwszy artykuł z serii „Wszystko o zabiegach rehabilitacyjnych”? Niedługo pojawią się kolejne artykuły z tej serii, w której dowiecie się o innych zabiegach jakie są wykonywane w Ośrodkach Rehabilitacyjnych. Bądźcie czujni. Tymczasem rozpoczyna się gorący okres czyli… WAKACJE.
Pamiętajcie, że możecie nas również znaleźć na Facebooku:
https://www.facebook.com/PomorzeUstka/
Jeżeli nie chcecie przegapić kolejnych artykułów wpiszcie poniżej swój adres e-mail 🙂
Dobrego dnia,
Załoga Ośrodka Pomorze